آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما

fjrigjwwe9r2article:location_announce

بسمه تعالی

 

حسن سحابی: آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما پس از سالها به اجرا در آمد. طرحی که میان جامعه گردشگری موافقان و مخالفان بسیاری دارد.

سعی می کنیم در نوشتاری کوتاه جوانب این طرح را بررسی نماییم.

حسین شرکت فعال در زمینه گردشگری معتقد است در وحله اول و قبل از انجام هر اقدامی نیاز به کارشناسی گسترده در این زمینه خاص مورد نیاز است.

شیوه آزمون و خطا راه حل صحیح در اجرای طرح های تأثیر گذار در صنعت گردشگری نخواهد بود.

و در ادامه با تشریح جنبه های این موضوع اینگونه ادامه داد:

آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما در صورتیکه به شیوه ای صحیح اجرا گردد تحولی بزرگ در صنعت هواپیمایی کشور ایجاد خواهد کرد بدین مفهوم که فضای رقابتی ایجاد شده در بین شرکت های هواپیمایی ارائه خدمات بهتر به مسافران در قبال قیمت مناسب را بوجود خواهد آورد.

استاندارد سازی و ایجاد فضای رقابت در خدمات هوایی باید اولین گام در جهت آزاد شدن نرخ بلیط هواپیما باشد.

به طور کلی فضای عدم رقابت در هر زمینه اقتصادی باعث رکود و عدم پویایی در آن صنعت خواهد شد.

در صورتی که با اتخاذ تصمیمی مناسب میتوان فضای رقابتی و پویایی را به فعالیت اقتصادی برگرداند و از طرف دیگر مسافر نیز به عنوان استفاده کننده از خدمات گزینه های مناسب در گستره ای از خدمات و قیمت ها خواهد داشت و نتیجه آن رضایت بیشتر مسافر خواهد بود.

اما نکته قابل توجه و دغدغه ی تمامی فعالان گردشگری در این موضوع زمانیست که آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما باعث افزایش کاذب قیمت بلیط بدون ارائه خدمات مناسب گردد که راه حل برخورد با این مسئله تنها نظارت صحیح از طرف دستگاه های نظارتی است.

زمانیکه کیفیت خدمات ارائه شده با قیمت مناسب و آرامش مسافر همراه گردد، حاصل آن رضایت مسافر و شرکت های هواپیمایی خواهد بود. اما اگر قرار برآزادسازی با همان استاندارد و کیفیت قبلی باشد نتیجه عکس خواهد داد.

آزاد سازی نرخ بلیط هواپیما بدون افزایش کیفیت و استاندارد سازی شرکت های هواپیمایی و خدمات معنایی نخواهد داشت.

اما عده ای هم آزاد سازی نرخ بلیت ها را با گران شدن قیمت بلیت یکی می دانند.

آنیتا صادقی زاده (خبرگزاری بنا): این عده معتقدند اجرای این قانون با وجود تحریم های موجود نمی تواند ارتقای سطح کیفیت و رفاه مشتریان را بیشتر کند.

ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گقتگو با بنا گفت: هیچ گاه در ایران آزاد سازی منجر به کاهش قیمت ها نشده است.آزاد سازی نرخ بلیت هم نه تنها منجر به گرانی بلیت های داخلی می شود، بلکه گرانی های دیگر را هم به دنبال خواهد داشت.

 

این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت: حدود یک دهه است که شرکت های هوایی به دنبال آزاد سازی نرخ بلیت ها هستند.این شرکت ها با نوسانات ارزی همواره دچار مشکل میشوند و این امر نیز غیر قابل انکار نیست، اما سوال اینجا پیش می آید که آیا این افزایش قیمت تا چه حد در رکود یا رونق اقتصادی نقش دارد؟

وی با بیان اینکه این افزایش قیمت منجر به افزایش خدمات نمی شود، افزود: بنده به این تصمیم دید مثبتی ندارم. این امر علاوه بر گرانی بلیت های داخلی، موجی از گرانی های دیگر را با خود به همراه می آورد.زیرا همواره آثار گرانی منجر به گرانی های دیگر کالا و خدمات می شود.

ندیمی با بیان اینکه در ایران آزاد سازی منجر به کاهش قیمت نمی شود گفت: هیچ گاه آزاد سازی با قصد کاهش قیمت صورت نگرفته است. ما تنها می توانیم در حوزه رقابت کاهش قیمت داشته باشیم. اما در حال حاضر با توجه به تحریم های موجود و نداشتن رقیب در بازار دلیلی برای کاهش قیمت وجود ندارد.

با وجود این، پیشتر عليرضا جهانگيريان، رئيس سازمان هواپيمايي كشوري وعده داده بود که آزاد‌سازي نرخ بليت هواپيما منجر به افزايش قيمت بليت نخواهد بود و حتی در برخي مسير‌هاي پرتردد نيز قيمت بليت ممكن است كاهش بسزايي داشته باشد.

وی افزود: با برنامه ريزي هاي انجام شده، آزادسازي نرخ بليت هواپيما به گونه اي صورت مي گيرد كه بليت با نرخ كمتر از نرخ تورم عرضه شود.این اقدام بر این اساس صورت می گیرد که شرکت های هواپیمایی بر اساس زمان اوج تقاضا و کاهش تقاضای سفر، ساعت های پروازی در طول شبانه روز و همچنین سطح خدمات ارائه شده به مسافران نرخ های خود را تعیین می کنند.

هر چند که به گفته کارشناسان آزاد سازی قیمت ها به این آسانی ها هم نیست و در برخی از کشور ها از جمله آمریکا شش سال زمان برده است، در ایران هم زمزمه های آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما بر اساس ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه وجود داشت که به تعویق افتاد اما به هر حال پس از بررسی های کارشناسان این طرح به اجرا در آمد.

 

 

 

26 مرداد 1393 منبع :
fjrigjwwe9r2article:abstract_article
پارس رزرو و خبرگزاری بنا

تعداد بازدید 1443
   اخبار
درباره ما

تمامي فعالیت های مربوط به رزرو این سامانه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تماس با ما

ایران - مشهد - هاشمیه ۱۱ - پلاک ۲۰ - نسل داده پردازی ایلیا

۹۸-۵۱۳۸۸۱۷۳۵۴+

۹۸-۹۱۵۴۲۰۰۰۲۵+

نماد اعتماد الکترونیکی
شماره حساب ها
بانک ملت
رضا ضمیری اکبرزاده
۶۱۰۴۳۳۷۹۴۲۳۳۴۳۰۹